Anasayfa Hakkımızda İletişimin Önemi Niçin Mature? Bize Hangisi? İlk Tanışma Bize Uygun mu? Bizi Aydınlatanlar Atatürk’e İnsan / Çocuk Bebek Eğitimi Sınav Kaygısı Çocuk Eğitimi Ev Öğretmenleri Yetiştirme Programı Ev Öğr Eğitimleri Çocuklarımız Hizmetlerimiz Ailelerimizden Bizimle Tanışın Medyada Epiktetos Mutluluk Öngörü Zeytinin Teri Kazandığımız An! Muazzez İ. Çığ Ağız Sağlığımız Ertan Tuzlacı Cankurtaran Omuz Ağrısı TÜDADER Sitenin Kullanım Koşulları Sık Sorulan Sorular

Gazete Haberleri
Üst Sayfa Dergilerde İstanbul Çocuk Televizyonda Gazete Haberleri

 

Cumhuriyet
Yeni Asır
Milliyet
Posta Gazetesi
Star Gazetesi
Sabah
Hürriyet Gazetesi

 

MATURE®

Eğitim ve Aile Danışmanlığı

Merkezi

Telefon

0216 327 06 39 0533 262 54 57

Elektronik Posta

 

 

 

 

Sitenin Kullanım Koşulları

Kaynak gösterilmek koşulu ile sitemizden alıntı yapılabilir.

© 2000-2009 MATURE Eğitim

 
Ev Öğretmeni olmaya ne dersiniz?

Çok sevdiğim bir çocukla sabahtan akşama kadar oynuyorum, ayrıca para da kazanıyorum.

Bir ev öğretmeninin duygularını ifade eden bu durumu siz de yaşamak istiyorsanız kolları sıvayın. Bakımınıza ihtiyaç duyan binlerce çocuk sizi bekliyor.

Ali ve Semra Yirmidokuz çifti annenin çalıştığı birçok ailenin aksine biricik kızları Pınar dünyaya geldikten sonra bakıcı bulma konusunda hiçbir problem yaşamamış; bu dönemi tam istedikleri kalitede geçirmiş bir çift. Ancak her çocuğun Pınar kadar olamayacağı gerçeğinden hareketle Türkiye'deki binlerce çalışan annenin yarasına derman olacak bir projeyi gerçekleştirme yoluna koyulmuşlar.

"Ev öğretmenliği" adıyla başlattıkları eğitim ve danışmanlık işlevim yürütmek üzere Mature' yi kurmuşlar. Ev öğretmenliği yapabilecek özelliklere sahip insanlarla buna ihtiyaç duyanları buluşturma amacıyla kurulan merkez bunun yanı sıra hem ev öğretmenine hem de aileye eğitim ve danışmanlık hizmeti de sunuyor. Ayda bir kez gerçekleştirilen bu buluşmalarda 'Mature Ev Öğretmeni Aile' üçgeni çerçevesinde çocuk için gerekli olan bakım, ilgi ve eğitim, bilimsel ayrıntılar eşliğinde kararlaştırıyor.

Ev öğretmeni kimdir?

Ev öğretmenliği için "üniversite, lise, meslek lisesi, çocuk gelişimi mezunu olmak veya psikoloji, pedagoji veya rehberlik bölümü öğrencisi olmak" şartlan arayan Mature, ev öğretmenini "çocukları seven, güler yüzlü, sorumluluk duygulan gelişmiş, sürekli okuyan sigara içmeyen bayanlar" şeklinde tanımlıyor.

Başkasına ait bir evde bulunma konusunda duyulan çekinceyi doğal buldukları için de aileleri de ev öğretmeninin güvenliği açısından mutlaka araştırıyor Yirmidokuz çifti. Bunun yanı ara sık sık ev öğretmenlerinin de ev ortamını ve yaşam; şartlarını gözlemleme amaçlı ziyaretlerde bulunarak ailelerin de hem çocuklarını hem eylerini emanet ettikleri bu kişileri taramaya çalışarak güven tazeliyorlar.

Temizlikçi değil bakıcı arayanlara

Ailelerin çocuk bakıcısı konusundaki genel tutumunu da eleştiren Ali Yirmidokuz "Aileler bakıcıdan,çoğu zaman ev işleri ve temizlik gibi yan işler de bekliyor. Ama bizce kendini düşünenler değil de çocuğunu düşünenler gelsin bize. Çünkü çocuğu için iyi bir eğitim ve bakım isteyen ailelerle çalışmak istiyoruz biz. Bizde Ev Öğretmenin görevi çocukla ilgili her şey, çocuk dışında hiçbir şeydir."

Ev öğretmeni aranıyor

Ev Öğretmenliğinin sıradan çocuk bakıcılığından farklı olduğunu da söyleyen Yirmidokuz; sağlıklı, kendine güvenen sorumluluk duygulan gelişmiş, bağımsız ve mutlu çocukların yetişmesine katkıda bulunma amacı güden eğitim ye danışmanlık hizmetlerinin "Bilimsel bakim ve eğitim" programlan çerçevesinde sürdürüldüğünü söylüyor.

Kutsal bir görev

Bu yazıyı okuyan çalışan annelerin büyük çoğunluğu mutlaka "Aaa... Tam aradığımız gibi bir bakıcı bulduk sonunda." diyecektir. Ama üzülerek söylüyoruz, Ev Öğretmenliği yapmak isteyenlerden daha çok Ev Öğretmeni arayanlar Mature'ye başvuruyor.

Ev Öğretmenliği yapabilecek özlelliklere sahip olduğunu düşünen, en az lise mezunu olan herkes için Ev Öğretmenliği iyi bir iş imkanı olabilir.

EBRU NİDA BİLİCİ, 04.07.1999

Biz Bize, Zaman Pazar

Çalışmalarımızı kamu oyuna duyurarak çocuğunun eğitimine değer veren ailelerimizin kısa sürede MATURE ile buluşmasını sağlayan tüm basın kuruluşlarına teşekkür ederiz.